អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានត្រូវបានគេមើលឃើញថា “ខ្វាក់ភ្នែកមើលមិនឃើញ ថ្លង់ត្រចៀកស្ដាប់មិនឮ ភ្នែកស្រឡេវអស់” ដោយសារតែឥទ្ធិពលនៃ ទេវប្រាក់ តាសាមូប ដែលគ្របដណ្តប់លើការសម្រេចចិត្តរបស់ពួកគេអស់ហើយ ភាពអសកម្មនេះនាំឱ្យប្រជាពលរដ្ឋដាក់ងារចំៗទៅលើមន្ត្រីអសកម្មទាំងនេះថាជា “មន្ត្រីគ្រាប់ល្ពៅសម្លអត់ជាតិ ទុកមិនចំណេញដកចេញក៏មិនខាត ដកចោលទៅ!” ដែលជាការទាមទារដ៏ម៉ឺងម៉ាត់បំផុត។ សំណួរដ៏ធំគឺ៖ តើអំណាចលុយបានធ្វើឱ្យមន្ត្រីទាំងនេះ ក្បត់ឧត្តមគតិ របស់ខ្លួនដល់កម្រិតណាទៅហើយ?
ពោល// អំណាចងងឹតនៃលុយ និងការរំលោភច្បាប់ជាប្រព័ន្ធ
១. លោកអភិបាលស្រុក៖ ការបរាជ័យក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រជាតិ
លោក សាន គឹមអ៊ាប ក្នុងនាមជាអ្នកទទួលខុសត្រូវខ្ពស់បំផុត និងជាប្រធានគណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុក មិនអាចគេចផុតពីការទទួលខុសត្រូវនេះបានឡើយ។ ការអនុញ្ញាតឱ្យសង្វៀនខុសច្បាប់លំដាប់ VIP ដំណើរការជាច្រើនសប្តាហ៍ ក្រោមទិដ្ឋភាពដែលពលរដ្ឋ អ្នកញៀនល្បែង រថយន្ត និងម៉ូតូ ជិះចូលចេញដូចទីផ្សារដើមក្រូច គឺស្មើនឹងការប្រកាសលុបបំបាត់នូវគោលនយោបាយ ភូមិ-ឃុំមានសុវត្ថិភាព ៧ចំណុច របស់រាជរដ្ឋាភិបាលដោយដៃរបស់ខ្លួនឯង។ នេះបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ពីភាពខ្សោយក្នុងការដឹកនាំ ឬភាពស្មុគស្មាញនៃផលប្រយោជន៍ពីក្រោយ។ តើលោកអភិបាលស្រុកពិតជាបោះបង់អំណាចគ្រប់គ្រងស្រុករបស់ខ្លួនទៅឱ្យក្រុមល្បែងមែនឬ? នេះគឺជាការរំលោភច្បាប់ដល់កម្រិតដែលទាមទារការសាកសួររកតួនាទីរបស់គណៈបញ្ជាការឯកភាពស្រុក។
២. អំណាចលុយ៖ ឥទ្ធិពលបំផ្លាញឧត្តមគតិ និងកិត្តិយស
ភាពក្លាហានរបស់អ្នកលេងល្បែង VIP មិនមែនកើតចេញពី “បារមី” នោះទេ តែមកពី “អំណាចលុយគ្រាក់ៗ” ដែលជាបណ្តាញកាងមានឥទ្ធិពល និងទ្រព្យធននៅតំបន់នេះ។ លុយដ៏ច្រើនសន្ធឹកសន្ធាប់ដែលចរាចរណ៍ក្នុងបនល្បែងនេះ គឺជារបាំងដ៏រឹងមាំដែលការពារពួកគេពីការអនុវត្តច្បាប់។ វាគឺជា ប្រាក់តាមសំណូក ដែលបានធ្វើឱ្យមន្ត្រីមានសមត្ថកិច្ចមួយក្តាប់តូច ក្បត់ឧត្តមគតិ របស់ខ្លួន និង ភ្លេចតួនាទី ជាអាជ្ញាធរនៅតំបន់នោះ។ ពួកគេបានលក់ដូរនូវកិត្តិយស និងកាតព្វកិច្ចដើម្បីប្តូរយកលាភសក្ការៈខុសច្បាប់។ ការលេងល្បែងខ្នាតនេះ បង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ថា៖ “បើគ្មានភ្លើងខៀវគាំទ្រ—គ្មានស្រុកយល់ព្រម—គ្មាននរណាហ៊ានបើកទេ!” ពួកគេគឺជាមនុស្សដែលមានអំណាចដូច “ក្បាលមណ្ឌល មេជើងមណ្ឌលដី” ដែលមានឥទ្ធិពលលើសច្បាប់។
៣. ការបន្ទាបបន្ថោក៖ ងារជា “មន្ត្រីគ្រាប់ល្ពៅសម្លអត់ជាតិ”
ករណីនេះកាន់តែរឹតតែធ្ងន់ធ្ងរនៅពេលដែលអធិការនគរបាលស្រុកថ្លែងប្រាប់សារព័ត៌មានថា “បានចាត់វិធានការ” តែសង្វៀននៅតែបើកលេងរាល់ថ្ងៃ។ នេះគឺជាឧទាហរណ៍នៃ “វិធានការផ្លូវការ តែគ្មានការអនុវត្ត” ដែលជាការប្រមាថមើលងាយដល់មហាជន និងបំផ្លាញជំនឿទុកចិត្តលើស្ថាប័នអនុវត្តច្បាប់មូលដ្ឋាន។ ដោយសារតែភាពគ្មានប្រសិទ្ធភាព, ភាពអសកម្ម, និងការធ្វើខ្លួនជាចំណាប់ខ្មាំងរបស់លុយនេះហើយ ទើបប្រជាពលរដ្ឋមានសិទ្ធិដាក់ងារមន្ត្រីដែលពាក់ព័ន្ធថាជា “មន្ត្រីគ្រាប់ល្ពៅសម្លអត់ជាតិ”។ ពួកគេគឺជាគ្រឿងផ្សំដែល “ទុកមិនចំណេញដកចេញក៏មិនខាត” ពីក្នុងសម្ល (រដ្ឋបាល)។ ពួកគេតំណាងឱ្យភាពគ្មានឆន្ទៈ, គ្មានសមត្ថភាព, និងភាពអសីលធម៌ក្នុងការបម្រើសាធារណៈ។
គួររំលឹកផងដែរថា// ការទាមទារការបោសសម្អាតជាបន្ទាន់ និងការទទួលខុសត្រូវ
មហាជនសាធារណៈនៅស្រុកកែវសីមា សូមទាមទារ ការបកស្រាយជាផ្លូវការ និងភ្លាមៗ ពីលោក សាន គឹមអ៊ាប អភិបាលស្រុកកែវសីមា។ ការស្ងៀមស្ងាត់លែងជាជម្រើសទៀតហើយ។ យើងសូមស្នើដោយទទូចទៅឯកឧត្ដម ថង សាវុន អភិបាលខេត្តមណ្ឌលគិរី ត្រូវតែប្រើអំណាចគ្រប់គ្រងរបស់ខ្លួនដើម្បី វះកាត់ដុំសាច់មហារីក នៃការិយាធិបតេយ្យពុករលួយនេះចេញជាបន្ទាន់។
លោក សាន គឹមអ៊ាប ត្រូវតែបង្ហាញថា ច្បាប់ឈរលើមុខងារសាធារណៈ មិនមែនសម្រាប់តែអ្នកលេងល្បែង VIP ដែលមានអំណាចលុយនោះទេ។ ប្រជាពលរដ្ឋមិនសួរថា “តើមានល្បែងទេ?” តែសួរថា៖ «ហេតុអ្វីបានជាអាជ្ញាធរមិនសម្រេចបិទ ឬបញ្ឈប់បាន?» ការបរាជ័យនេះទាមទារឱ្យមានការដកចេញនូវមន្ត្រីអសកម្មដូចជា “មន្ត្រីគ្រាប់ល្ពៅសម្លអត់ជាតិ” ជាបន្ទាន់។ ប្រជាពលរដ្ឋរង់ចាំមេដឹកនាំដែលមានទំនួលខុសត្រូវពិតប្រាកដ មិនមែនជាមន្ត្រីដែល លក់ខ្លួន ឱ្យអំណាចលុយនោះទេ។ ការស្ងៀមស្ងាត់នៅពេលនេះ ស្មើនឹងការសារភាពថាខ្លួនបានក្បត់ភារកិច្ច ហើយ!អង្គភាពយើង ស្នើសុំឲ្យមានការបកស្រាយពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចឬមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធក្នុងខេត្តកំពង់ស្ពឺផងដែរ ដោយអង្គភាព យើងគ្មានគោលបំណងធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន,ឬបុគ្គលណាម្នាក់នោះឡើយក្រៅពីរផ្សព្វផ្សាយជាព័ត៌មានពិតជូនថ្នាក់ដឹកនាំលោកបានជ្រាបព័ត៌មានតែប៉ុណ្ណោះ។