សាងសង់សំណង់រឹងសង់ផ្ទះ មួយកន្លែងរំលោភ យកដីច្រាំងទន្លេ នៅសង្កាត់ព្រែកអំពិល ក្រុងអរិយក្សត្រខេត្តកណ្តាល សូមមន្ត្រី ប្រចាំតំបន់ចុះត្រួតពិនិត្យផងទាន វគ្គ១ ផ្សាយចេញនៅថ្ងៃទី ០៨ខែកុម្ភៈឆ្នាំ២០២៦
ខេត្តកណ្តាល ៖ មានករណី បុកគ្រិះសាងសង់សំណង់រឹង សង់ផ្ទះរំលោភបំពាន ដីចំណីច្រាំងទន្លេ ស្ថិតនៅ សង្កាត់ព្រែកអំពិល ក្រុងអរិយក្សត្រខេត្តកណ្តាល យ៉ាងគឃ្លើន ចំណែកមន្ត្រីប្រចាំតំបន់កំពុងតែដេកលុងលក់ តើសំណង់សាងសង់ខាងលើ មានលិខិតអនុញាតឬមួយយ៉ាងណា សូមមន្ត្រីជំនាញពាក់ព័ន្ធសូមមេត្តាចុះត្រួតពិនិត្យផងទាន។
អង្គភាពសារព័ត៌មានយើង សូមធ្វើសេចក្តីរាយការណ៍ជូន ដល់លោក កែវ ចាន់តារា ចៅសង្កាត់ព្រែកអំពិល ដោយសារ អង្គភាពសារព័ត៌មានយើងទំនាក់ទំនងទៅតាមលេខទូរស័ព្ទមិនចូល សូមមេត្តាលោកចៅសង្កាត់ ព្រែកអំពិល ចុះត្រួតពិនិត្យ ទីតាំងខាងលើ ដោយក្តីរាប់អាន ម្ចាស់សំណង់សាងសង់បុកគ្រិះសាងសង់ ផ្ទះ ទាំងបំពាន រំលោភលើដីច្រាំងទន្លេ ដែលជាសម្បត្តិ រដ្ឋ យោងតាមរូបភាពសារព័ត៌មានយើង បានចុះថតយករូបភាព និងសូមធ្វើសេចក្តីតើរាយការណ៍បឋម ជូនថ្នាក់ដឹកនាំគ្រប់ជាន់ថ្នាក់ជ្រាបជាព័ត៌មាន។
តើសំណង់រឹងជាងការអនុវត្តច្បាប់ ឬមួយអនុក្រិត្យខ្លាំងជាង ?
យោងច្បាប់ស្តីពីសំណង់, មាត្រា២៦ សាងសង់ដោយពុំមានលិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់ ពីអាជ្ញាធរមាន សមត្ថកិច្ច, មាត្រា៣៨ សាងសង់ដោយពុំមានលិខិតអនុញ្ញាត បើកការដ្ឋានសាងសង់ពីអាជ្ញា ធរមានសមត្ថកិច្ច។
យោង អនុក្រឹត្យ លេខ ៩៨ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី ២៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៥ស្តីពីការគ្រប់គ្រងអាងទន្លេ, មាត្រា៨ ដោយបានសាងសង់រំលោភលើដីចំណីមាត់ច្រាំងទន្លេ។
យោងអនុក្រឹត្យលេខ ២២៤ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ ស្តីពីលិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់, មាត្រា៨ សាងសង់ដោយពុំមានលិខិតអនុញ្ញាតសាងសង់ ពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច, មាត្រា៣៧ សាងសង់ដោយពុំមានលិខិតអនុញ្ញាតបើកការដ្ឋានសាងសង់ ពីអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ច។