មឹកបង្កករាប់សិបគីឡូក្រាម ត្រូវបាន​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កោះកុង​ដុតកម្ទេចចោល ក្រោយឃាត់បានទូកដឹកទំនិញឆ្លងដែនខុសច្បាប់ពីប្រទេសថៃ។
(ខេត្ត​កោះកុង)​: នាព្រឹកថ្ងៃទី​១៦ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ២០២៦​ លោកជំទាវ ឈី វ៉ា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តកោះកុង និង ជាប្រធានគណៈបញ្ជាការឯកភាពរដ្ឋបាលខេត្ត បានអញ្ជើញត្រួតពិនិត្យករណីចាប់ឃាត់បានទូកដឹកទំនិញឆ្លងដែនខុសច្បាប់ពីប្រទេសថៃ ក្នុងទូកដែលចាប់ឃាត់ បានដឹកទំនិញខុសច្បាប់ ដែលទំនិញរួមមានមឹកបង្កក ធុងទឹកខៀវ និងធុងក្លាសេ​។ ជាលទ្ធផល មឹកបង្កកដែលឃាត់ចាប់បានត្រូវប្រធានគណ:បញ្ជាការ​ឯកភាព​ខេត្ត​យកទៅដុតកម្ទេចចោល​ទាំងស្រុង​ ចំ​ណែកទូកធុងទឹកខៀវ និងធុងក្លាសេប្រគល់ជូនបញ្ជាការដ្ឋានការពារកោះឆ្នេរ (កោះយ៉) យកទៅរក្សាទុកបណ្តោះអាសន្ន ដើម្បីស៊ើបអង្កេតបន្ត។
នេះគឺជាសកម្មភាពឆ្លុះបញ្ចាំងអោយឃេីញថារដ្ឋបាលខេត្តកោះកុងដឹកនាំដោយលោកជំទាវ​ ឈី​ វ៉ា​ តែងតែគិតគូរយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ចំពោះសុខមាលភាព​ សុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋស្របទៅតាមចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
គួររំលឹកផងដែរថា កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងទៅនេះ សម្តេច​មហាបវរ​ធិបតី​ ហ៊ុន​ ម៉ាណែត​ នាយករដ្ឋ​មន្ត្រី​នៃ​ព្រះ​រាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ សម្តេចធិបតី បានចាត់ទុក​ បញ្ហាសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ គ្រោះថ្នាក់ជាងគ្រឿងញៀនទៅទៀត ខណៈរាជរដ្ឋាភិបាល កំពុងសិក្សា វាយតម្លៃ និងរៀបចំឡើងវិញនៅភាពជាន់គ្នារបស់ក្រសួងស្ថាប័នមួយចំនួន ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងការបញ្ជានេះ ។