វគ្គ១៖ ប្រវែងសរុប 1,060 ម៉ែត្រ ខាងលិច (មុខផ្សារវាលរេញ) ប្រវែង-580 ម៉ែត្រ ខាងកើត (ចាប់ពីមុខស្នាក់ការបក្សស្រុក ទិសដៅទៅក្រុងព្រះសីហនុ) ប្រវែង 480 ម៉ែត្រ.
វគ្គ ២៖ សាងសង់បន្ថែមប្រវែង 1,060 ម៉ែត្រ
ខាងលិច (ចាប់ពីមុខស្ថានីយ៍ប្រេងឥន្ធនៈសូគីម៉ិចរហូតដល់វិទ្យាល័យហ៊ុនសែន វាលរេញ) ប្រវែង-760 ម៉ែត្រ
ខាងកើត (ពីទល់មុខវិទ្យាល័យហ៊ុនសែនវាលរេញ ទិសដៅទៅក្រុងព្រះសីហនុ ប្រវែង 300 ម៉ែត្រ ខ្នាតលូ៖ កម្រាស់ = 0.12 ម៉ែត្រ, កម្ពស់ = 1.2 ម៉ែត្រ, ប្រវែង 1.8 ម៉ែត្រ
បន្ថែមពីនោះ លោកអភិបាលស្រុក ក៏បានធ្វេីការស្នេីសុំលោកស្រី Odicea Angelo Barrios តំណាងកម្មវិធីអង្គការ UN-Habitat ប្រចាំនៅតំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិកនូវគម្រោង សាងសង់ប្រព័ន្ធលូបង្ហូរទឹកភ្លៀងមួយផ្សេងទៀតសំរាប់ឆ្នាំក្រោយផងដែរ។
ឯកឧត្តម ម៉ាង ស៊ីណេត អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្តព្រះសីហនុ ក៏បានចូលរួមអបអរសាទរ និងអរគុណជាពន់ពេកដល់អង្គការ UN-Habitat ដែលបានផ្តល់ប្រព័ន្ធលូរំដោះទឹកភ្លៀងនេះដែលជាផ្នែកមួយយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការកាត់បន្ថយ និងបញ្ចៀសការលិចទឹកតាមផ្លូវជាតិ និងទីប្រជុំជន។
ឯកឧត្តម អភិបាលខេត្តបានបន្តទៀតថាខេត្តព្រះសីហនុ ជាតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រ ហើយក៏ជាខេត្តដែលងាយរងផលប៉ះពាល់ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ដែលជារឿយៗ កើតមាននូវខ្យល់កន្ត្រាក់ ព្យុះ ការជន់លិចបង្កដោយជំនន់ទឹកភ្លៀង និងស្ទះលូ ការជន់ឡើងនីវ៉ូទឹកសមុទ្រក្នុងខែកត្តិក និងបាក់ស្រុតឆ្នេរមកពីការហូរច្រោះ ជាដើម ហេីយគម្រោង CCA4CS ដែលបានអនុវត្តក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ គឺ ផ្តោតសំខាន់លើតំបន់លំនៅឋាន ដែលងាយរងគ្រោះខ្លាំងដោយការប្រែ ប្រួលអាកាសធាតុ ការកែលម្អហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធលូរំដោះទឹកភ្លៀង ទ្វារ ទំនប់ទឹក ប្រព័ន្ធព្យាករណ៍ទុកជាមុន ការអភិរក្សព្រៃកោងកាង និងការអប់រំ ផ្សព្វផ្សាយពង្រឹងសមត្ថភាពដល់សហគមន៍អំពីការបន្សំខ្លួន ឬបង្កើនភាព ធន់ពីកត្តានៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ជាដើម។ គម្រោងនេះ បានអនុវត្ត ក្នុងឃុំចំនួន០៧ ក្នុងស្រុកព្រៃនប់ រួមមាន៖ ឃុំវាលរេញ ព្រៃនប់ ទួលទឹង សំរុង ទឹកល្អក់ ទឹកថ្លា សាមគ្គី និងសង្កាត់អូរឧកញ៉ាហេង ក្នុងក្រុងកំពង់សោម ដែលមានអ្នកទទួលផលប្រមាណ ៣៤ ៥០០ នាក់ ។
សកម្មភាពគម្រោងធំៗ រួមមាន៖
ទី១ គឺការសាងសង់ប្រព័ន្ធលូបង្ហូរទឹកភ្លៀងប្រវែងជាង ២ គីឡូម៉ែត្រ នៅឃុំវាលរេញ ដែលជួយសម្រួលដល់ការបង្ហូរទឹកភ្លៀង បានប្រសើរឡើង និងកាត់បន្ថយហានិភ័យពីទឹកជំនន់ក្នុងតំបន់។
ទី២ ការសាងសង់ផ្ទះគំរូ ធន់នឹងការប្រែប្រួលធាតុអាកាស ចំនួន ១១ខ្នង សម្រាប់គ្រួសារក្រីក្រដែលងាយរងគ្រោះ ព្រមទាំងបណ្តុះ បណ្តាលជាងក្នុងសហគមន៍អំពីបច្ចេកទេសសង់ផ្ទះរឹងមាំ។
ទី៣ ការជួសជុលទ្វារទឹកព្រែកខ្មែរ និងដំឡើងឧបករណ៍វាស់ កម្ពស់ទឹករលក ដើម្បីតាមដានកម្ពស់ទឹកសមុទ្រ សីតុណ្ហភាព និងផ្សព្វផ្សាយដល់សហគមន៍ អំពីគ្រោះហានិភ័យកើតឡើងពី ធម្មជាតិ។
ទី៤ តំឡើងឧបករណ៍ព្យាករណ៍អាកាសធាតុ នៅមុខសាលាឃុំ ទឹកល្អក់ ដើម្បីផ្តល់ទិន្នន័យអាកាសធាតុជាក់ស្តែង និងភាព សុក្រឹត្យនូវព័ត៌មានធាតុអាកាសប្រចាំថ្ងៃ។
ទី៥ ការអភិរក្ស និងស្តារព្រៃកោងកាងឡើងវិញក្នុងតំបន់គ្រប់គ្រង ជលផលសមុទ្រ (MFMA) ព្រែកកំពង់ស្មាច់ ដោយដាំស្តារកូន កោងកាងលើផ្ទៃជាង ៦០ហិកតា បោះបង្គោលព្រំចំនួន ១០០ បង្គោល រៀបចំថ្នាលបណ្តុះកូនកោងកាង និងធ្វើការល្បាត SMART (ការល្បាតដោយប្រើប្រព័ន្ធ Smart Phone) ជាប្រចាំ។
លទ្ធផលនៃគម្រោងទាំងនេះ បានផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់ សហគមន៍តំបន់ឆ្នេរ បានជួយស្តារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឆ្នេរឡើងវិញ បង្កើន សមត្ថភាពសហគមន៍ក្នុងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ និងបង្កើតកិច្ច សហការរវាងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន មន្ត្រីជំនាញ និងសហគមន៍ក្នុងការគ្រប់គ្រង ការពារតំបន់សមុទ្រ។ ក្រៅពីនេះ គម្រោងបានផ្តោតសំខាន់លើ ការអប់រំ សហគមន៍ និងសិស្សានុសិស្ស ដើម្បីបង្កើតស្មារតីអភិរក្ស និងស្រឡាញ់ ធម្មជាតិ។
តាមរយៈសកម្មភាពដាំព្រៃកោងកាង សិក្ខាសាលាស្តីពីបរិស្ថាន ការផ្សព្វ សមុទ្រ បានជួយបង្កើតស្មារតីយុវជនបៃតងជំនាន់ថ្មីដែលមានចំណេះដឹង ការផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹងពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការថែរក្សា និងស្រឡាញ់ចំពោះការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ។
ជាមួយគ្នានេះ គម្រោងនេះ គឺជាការឆ្លើយតបជាវិជ្ជមានទៅនឹង ការបន្សំនៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុនៅក្នុងតំបន់ និងស្របតាមគោល នយោបាយយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល កម្ពុជា នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា ដែលមានសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជានាយករដ្ឋមន្ត្រី ដែលបញ្ចកោណទី៤ ផ្តោតទៅលើ ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយភាពធន់ ចីរភាព និងបរិយាបន្ន តាមរយៈមុំទាំង៥គឺ៖